top of page

Madame Web incelemesi: Örümcek Kadınların Başlangıcı

2024 yılının beklenen yapımları arasında olan Madame Web sonunda seyirci ile buluştu. Marvel evreninin en esrarengiz kahramanlarından birinin başlangıç hikayesini anlatan bu film, aksiyon, bilim-kurgu ve macera türlerinde harika bir seyirlik sunuyor. Filmde, paramedik olarak çalışırken gelecekte olacakları görmeye başlayan Cassandra Webb'in, ilerleyen dönemde örümcek güçleriyle farklı süper kahramanlara evrilecek üç genç kadını, hayatlarını tehdit eden bir tehlikeden korumaya çalışması konu ediliyor.

Madame Web incelemesi

Filmin Çekim Süreci

Madame Web, Sony'nin Spider-Man evreninin dördüncü filmi olarak karşımıza çıkıyor. Film, S. J. Clarkson'ın yönetmenliğinde, Claire Parker ve Matt Sazama-Burk Sharpless ikilisinin senaryosuyla hayat buluyor. Film, 2022 yılının Temmuz ayında Massachusetts'te başlayan çekimlerine, yıl sonuna kadar New York'ta devam etti. Film, 2003 yılında geçtiği için, çekim mekanları ve kostümler bu dönemin atmosferini yansıtacak şekilde seçildi. Filmde, gerçekçi ve sert bir ton yakalanması için, görsel efektlerden çok pratik efektler tercih edildi. Filmdeki örümcek sahneleri, gerçek örümcekler ve animatronik örümcekler kullanılarak çekildi.


Filmin Oyuncu Kadrosu

Filmin başrolünde, Madame Web karakterini canlandıran Dakota Johnson yer alıyor. Johnson, bu rol için yaklaşık 6 ay boyunca özel bir eğitim aldı. Filmde, Madame Web'in gelecekteki görümleriyle bağlantı kurduğu üç genç kadını, Sydney Sweeney (Spider-Woman), Celeste O'Connor (Silk) ve Isabela Merced (Spider-Girl) oynuyor. Filmdeki kötü adam rolünde ise, Tahar Rahim'i, Madame Web'in babası ve örümceklerin sahibi olan Ezekiel Sims olarak izliyoruz. Filmde ayrıca, Mike Epps (Madame Web'in amcası Albert), Emma Roberts (Madame Web'in arkadaşı Jessica) ve Adam Scott (Madame Web'in iş arkadaşı Brian) gibi isimler de yer alıyor.


Filmin Senaryosu

Film, Madame Web'in orijin hikayesini anlatıyor. Filmde, 1973 yılında, bir araştırma ekibi Peru'da nadir bir örümcek türü keşfediyor. Bu örümceğin, iyileştirici ve psişik güçlere sahip olduğunu fark eden Ezekiel Sims, ekibini ihanete uğratıyor ve örümceği kendine alıyor. Hamile olan Constance Webb'i ölüme terk eden Ezekiel, kızı Cassandra'yı da kaçırıyor. Cassandra, babasının deneylerine maruz kalarak, gelecekte olacakları görebilen bir yeteneğe sahip oluyor.


Babasından kaçmayı başaran Cassandra, paramedik olarak çalışmaya başlıyor. Bir gün, üç genç kadının hayatını kurtarıyor ve onların da örümcek güçleriyle donanmış olduğunu fark ediyor. Cassandra, bu kadınların, ileride Spider-Woman, Silk ve Spider-Girl olarak bilinecek süper kahramanlar olduğunu anlıyor. Ancak, babası Ezekiel de onların peşine düşüyor ve onları öldürmek istiyor. Cassandra, bu kadınları korumak için, kendi güçlerini ve geçmişini kabullenmek zorunda kalıyor.

Madame Web incelemesi

Filmin Görsel Efektleri ve Müzikleri

Film, görsel efektler konusunda başarılı bir iş çıkarıyor. Filmdeki örümcek sahneleri, gerçekçi ve korkutucu bir şekilde tasarlanmış. Filmdeki aksiyon sahneleri, özellikle de son bölümdeki çatışma sahnesi, izleyiciyi adeta etkilemeyi başarıyor. Filmdeki görsel efektlerin büyük bir kısmı, Sony Pictures Imageworks tarafından yapıldı.


Filmdeki müzikler ise, Johan Söderqvist tarafından bestelendi. Söderqvist, film için, gizemli, dramatik ve heyecanlı bir müzik yarattı. Filmdeki müzikler, Madame Web'in duygusal yolculuğunu ve örümcek temalı atmosferi yansıtıyor. Filmdeki müziklerden bazıları, filmdeki karakterlerin isimlerini taşıyor. Örneğin, "Cassandra's Theme", "Ezekiel's Theme", "Spider-Women's Theme" gibi.


Filmin İlginç Detayları

- Film, Marvel evrenindeki ilk Madame Web filmi olma özelliği taşıyor.

- Film, Sony'nin Spider-Man evrenindeki ilk kadın yönetmenli film oluyor.

- Film, Marvel evrenindeki ilk Spider-Woman, Silk ve Spider-Girl karakterlerini de tanıtıyor.

- Film, 2003 yılında geçtiği için, filmdeki karakterlerin cep telefonları, bilgisayarları, arabaları ve kıyafetleri bu döneme uygun olarak tasarlandı.

- Filmdeki örümcekler, gerçek örümcekler ve animatronik örümcekler kullanılarak çekildi. Filmdeki örümceklerin çoğu, Peru'da bulunan gerçek bir örümcek türü olan Theraphosa blondi'ye dayanıyor.

- Filmdeki Madame Web kostümü, örümcek ağı desenli bir kırmızı elbiseden oluşuyor. Filmdeki diğer Spider-Women kostümleri ise, çizgi romanlardaki kostümlere sadık kalınarak tasarlandı.

- Filmdeki Madame Web karakteri, çizgi romanlardaki Madame Web karakterinden farklı olarak, genç ve sağlıklı bir kadın olarak gösteriliyor. Çizgi romanlardaki Madame Web karakteri ise, yaşlı ve hasta bir kadın olarak biliniyor.

- Filmdeki Ezekiel Sims karakteri, çizgi romanlardaki Ezekiel Sims karakterinden farklı olarak, Madame Web'in babası olarak gösteriliyor. Çizgi romanlardaki Ezekiel Sims karakteri ise, Spider-Man'in akıl hocası olarak biliniyor.

- Filmdeki Jessica karakteri, çizgi romanlardaki Jessica Drew karakterine bir gönderme olarak yaratıldı. Jessica Drew, çizgi romanlardaki ilk Spider-Woman karakteridir.

- Filmdeki Brian karakteri, çizgi romanlardaki Brian Braddock karakterine bir gönderme olarak yaratıldı. Brian Braddock, çizgi romanlardaki Captain Britain karakteridir.

10 görüntüleme0 yorum

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Zarif arka plan

Doğduğunuz Tarihte Çıkan Filmler

bottom of page